place
warning You are browsing as unregistered user. Unregistered user is for testing purposes only. We strongly recommend to
fingerprint Sign in

Birštono apžvalgos bokštas

account_circle Travel hotel Find accommodation time_to_leave Directions thumb_up_alt 0 visibility_off playlist_add Add to itinerary edit

Nemunas – ne tik didžiausia ir vandeningiausia Lietuvos upė, bet ir daugiausia dainomis apdainuota, legendomis apipinta ir nuo seniausių laikų metraštininkų aprašyta.
Dar ir dabar kuriamos legendos apie šios upės kilpas, dar ir dabar geologai negali atsakyti į klausimą „Kaip jos atsirado?“. Mokslininkai teigia, kad Nemuno kilpos – unikalus reiškinys ne tik Lietuvoje, bet ir visose ledyninio reljefo paplitimo zonose. Nemunas, ieškodamas trumpiausio kelio link Baltijos jūros, atliko didelį skulptoriaus darbą. Ne vienam keliautojui „senelis“ Nemunas susuko galvą slėniais, aukštais šlaitais, raguvomis, atodangomis, atragiais. Norintys pamatyti Nemuno sukurtą gamtos grožį, turi pakilti oro balionu, lėktuvu, parasparniu ar tiesiog tapti paukščiu. Tik pabuvojęs danguje, supranti, kokiame gražiame krašte gyveni, koks kerintis kraštovaizdis atsiveria prieš mūsų akis. Kraštovaizdį kūrė gamta kartu su čia gyvenančiu žmogumi.
Apžvelgti Nemuną galima nuo 30 iki 70 metrų virš upės pakilusių šlaitų.
Tokie aukščių skirtumai Lietuvoje gana reti ir reginiai nuo jų kartais užgniaužia kvapą savo žavesiu bei palieka neišdildomą įspūdį.
Vis tik visada kyla klausimas: „Kaip pamatyti kraštovaizdį neskridus, kaip pasijausti tarp dviejų Nemunų?“.
Kad galėtume pasijausti kaip paukščio skrydyje ir pamatyti kraštovaizdžio įvairovę, teks įkopti į Birštono apžvalgos bokštą – aukščiausią bokštą Lietuvoje.
Bokšto vieta buvo parinkta dar 1997 metais, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė patvirtino Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemą. Planavimo schema – tai pagrindinis dokumentas, nustatantis priemones šiai unikaliai teritorijai saugoti, tvarkyti ir tinkamai naudoti. Jau tada buvo svajojama apie apžvalgos bokštą, kur žmogus galės suprasti savo aplinkos grožį ir išskirtinumą. Bokšto vieta parinkta ant Škėvonių gūbrio, mažai urbanizuotoje teritorijoje, 92 m virš jūros lygio.
Čia už 240 metrų teka Nemunas, pietrytinėje dalyje atviras laukas, šalia miškas, matosi Birštono panorama, Nemuno slėnis, už 900 metrų driekiasi Birštono vienkiemio sodybos (dabar – Birštono miesto teritorija). Bokšto apžvalgos aikštelė – 45 m aukštyje, viso bokšto aukštis – 55 m. Kylant į bokštą, bus įrengtos šešios atokvėpio vietos, kadangi įveikti tokį aukštį be poilsio būtų sunkoka. Priešais bokštą įrengta atokvėpio aikštelė ir stendas, kuriame bus galimybė susipažinti su Nemuno kilpų regioninio parko kraštovaizdžiu. Bokšto metalinė konstrukcija, „apvilkta“ maumedžio plokštėmis su trikampio formos langeliais, suteiks koplytstulpio įvaizdį, o kartu simbolizuos žvaigždynus dangaus skliaute. Bokštas – keturkampis lygiasienis su ažūriniu stogeliu tęsia lietuvių gynybinės architektūros tradiciją, primena senųjų medinių pilių bokštų formą ir siejasi su vėlyvesne bažnyčių varpinių architektūra. Taip pat galima palyginti su koplytstulpiu bei Pasaulio medžio įvaizdžiu. Bokšto simbolizmą pagyvina paliktos angos-maži langeliai šviesai ir kraštovaizdžio panoramai, tai – tarsi raštai, naudojami medžio drožyboje. Šio aukščiausio Lietuvos bokšto Birštone užsakovas yra Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, projektuotojai – UAB „Prosfera“ ir architektas Donatas Malinauskas, darbus vykdo UAB „Empower-Fidelitas“.

1. Kada galiu aplankyti Birštono apžvalgos bokštą?
Birštono apžvalgos bokštas atviras kasdien nuo 7 iki 22 val. Planuojama, kad ateityje lankytojams bokštas bus atviras visą parą.

2. Kaip atvykti iki Birštono apžvalgos bokšto?
Kadangi bokštas stovi ypatingo kraštovaizdžio saugomoje teritorijoje, infrastruktūros galimybės yra smarkiai ribojamos, todėl patogiausia jį pasiekti pėstute. Atvykus į Birštoną automobiliu, rekomenduojama jį palikti kurorto teritorijoje (artimiausia erdvi aikštelė yra B. Sruogos g. 25, šalia prekybos centro „Norfa“) – iš ten pėstute bokštas pasiekiamas kiek mažiau nei per 20 minučių. Maršrutą galima rasti čia. Esant mažesniam lankytojų srautui, vietos automobiliui galima rasti stovėjimo aikštelėse prie restorano „Seklytėlė“ arba viešbučio „Royal SPA Residence“ – iš čia kelionė pėsčiomis iki bokšto užtruks kiek daugiau nei 10 minučių, o sugrįžus čia pat galima pasistiprinti arba pasimėgauti desertu. Maršrutas pateikiamas čia. Specialias ekskursijas elektromobiliu iki bokšto organizuoja „Birštonas Tours“. Papildoma informacija yra čia.

3. Kiek kainuoja apsilankymas bokšte?
Apsilankymas Birštono apžvalgos bokšte yra nemokamas.

4. Ar į bokštą gali patekti lankytojai su specialiais poreikiais? Lankytojai su negalia gali privažiuoti automobiliu iki pat bokšto, kur įrengta nedidelė stovėjimo aikštelė. Jiems, kaip ir lipti laipteliais nenorintiems lankytojams, įrengti specialūs informaciniai stendai su QR kodais, kuriuos nuskaičius telefonu, jo ekrane matosi iš bokšto atsiveriantys vaizdai. Keltuvas bokšte nėra įrengtas.

5. Kada geriausia planuoti apsilankymą?
Gražiausi vaizdai atsiveria ankstų rytą saulei tekant arba vakare, kai saulė leidžiasi. Pirmosiomis savaitėmis rekomenduojama bokštą lankyti darbo dienomis, kai mažiau žmonių.

6. Ką pamatysiu iš bokšto apžvalgos aikštelės?
Įveikus 300 bokšto laiptelių, lankytojams atsiveria ypatingas gamtos reiškinys – didžiausios Lietuvos upės – Nemuno – kilpos. Nemunas matosi iš abiejų pusių, tarsi būtume tarp dviejų Nemunų. Iki šiol Nemuno kilpų kraštovaizdis buvo matomas tik pakilus oro balionu, parasparniu arba nuotraukose, o dabar juo bus galima pasigrožėti ir iš bokšto. Šalia miškas, matosi Birštono panorama, Nemuno slėnis.

7. Ar galiu įlipti į bokštą, jeigu nesu labai sportiškas?
Bokšte įrengtos 6 atokvėpio aikštelės, kuriose galima pailsėti. Nesustojant lipimas iki pagrindinės apžvalgos aikštelės užtrunka apie 7 minutes. Kopimą palengvina patogi avalynė ir vanduo.

8. Apie ką turėčiau pagalvoti prieš atvykstant?
Kol kas prie bokšto nėra tualeto, nevyksta prekyba maistu bei gėrimais. Bokštą supa neįkainojama gamta. Todėl patariama į bokštą leistis kaip į nedidelį žygį – turėti vandens, užkandžių, patogiai apsirengti.

comment Comments 0

near_me Nearby places

warning No items found