Molėtų astronomijos observatorija / Molėtai

Molėtų observatorija

Observatorijoje organizuojamos ekskursijos, kurių dalyviai supažindinami su Lietuvos ir pasaulio astronomijos naujienomis, teleskopais, nuostabaus grožio spalvotomis planetų, žvaigždžių, ūkų, spiečių, galaktikų nuotraukomis. Dieninės ekskursijos metu taip pat yra pademonstruojamas 165 cm skersmens teleskopas - didžiausias mokslinės paskirties įrenginys Šiaurės Europoje.

Senoji Vilniaus universiteto observatorija buvo įkurta 1753 metais. Kita, įkurta šalia Vingio parko 1921 metais. Pamažu jos atsidūrė miesto apsuptyje ir dėl per didelės miesto skleidžiamos šviesos tapo nebetinkamos naudoti. Naujai observatorijai vieta buvo parinkta Molėtų rajone, šalia mažo Kulionių miestelio ant Kaldinių kalvos 200 metrų aukštyje virš jūros lygio.

  • 1969 metais buvo sumontuotas 25 cm skersmens Kasegreno sistemos teleskopas.
  • 1974 metais žvaigždes pradėta stebėti 65 cm skersmens teleskopu.
  • 1975 senasis 25 cm skersmens teleskopas pakeistas nauju 35/51 cm skersmens fotografiniu teleskopu.
  • 1975-1977 pastatytas observatorijos administracinis pastatas, kuriame buvo įrengtos laboratorijos, biblioteka, konferencijų salė ir viešbutis.
  • 1991 metais observatorijoje sumontuotas naujas 165 cm skersmens teleskopas – tuo metu tai buvo didžiausias teleskopas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje šiaurinėje Europoje.

Observatorija priklauso Teorinės fizikos ir astronomijos institutui. Observatorijoje dirba ne tik mokslininkai iš įvairių universitetų ir aukštųjų mokyklų, tačiau ji yra atvira ir lankytojams. Observatoriją kasmet aplanko šimtai ekskursijų. Lankymo metu turistai ne tik supažindinami su astronomijos naujienomis planetomis ir kitais dangaus kūnais, bet esant galimybei pažvelgia į dangų pro teleskopą.

Šalia observatorijos, ant netoli esančios Kapelių kalvos yra įrengtas etnokosmologijos muziejus, kuriame lankytojai gali išvysti eksponatus, parodančius, kaip buvo suprantama ir kaip keitėsi žmonių požiūris į dangų ir dangaus kūnus per amžius.

Šalia observatorijos yra mitologinių (dubenuotųjų) akmenų rinkinys, kurie pagonybės laikais buvo naudojami šventajam vandeniui saugoti.

Šiuo metu observatorija yra rekonstruota. Naująjį jos ansamblį sudaro 4 futuristiniai objektai, kurie primena kosminių erdvėlaivių centrą:

  • skraidančios lėkštės formos lankytojų laukiamasis su irengta kavine;
  • apversto kūgio formos parodų ir administracinis pastatas;
  • didžiojo teleskopo bokštas;
  • stiklinė elipsoido formos apžvalgos aikštelė iškelta į 32 metrų aukštį.